Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Otyłość u dzieci – jakie są przyczyny i jak skutecznie leczyć?

16 sierpnia 2022 otyłość u dzieci


Otyłość u dzieci jak powszechnie wiadomo niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Otyłe dzieci narażone są na bardzo wiele niebezpiecznych chorób. Mowa tutaj między innymi o bezdechu sennym, niealkoholowym stłuczeniu wątroby, czy też o PCOS. Z niniejszego artykułu można dowiedzieć się, jakie są główne przyczyny otyłości i jak zapobiegać nadmiarowym kilogramom.

Co powoduje otyłość u dzieci?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że powstawanie otyłości u dzieci i młodzieży bardzo często jest procesem długotrwałym. Nadwaga powstaje na skutek dostarczania nadmiaru energii. Najczęstszą przyczyną otyłości jest właśnie nieprawidłowe żywienie. W dzisiejszych czasach niestety dużym zainteresowaniem cieszy się dieta wysokokaloryczna, która bogata jest nie tylko w tłuszcze i cukier, ale również w węglowodany proste. Małe dzieci coraz częściej sięgają po produkty typu fast food i gazowane napoje. Otyłość może wynikać również ze zbyt małej aktywności fizycznej. Problemem jest oczywiście siedzący tryb życia, a dokładniej mówiąc spędzanie całego dnia przed komputerem i telewizorem. Warto wspomnieć również o tym, że przyczyną otyłości są również predyspozycje genetyczne. Według najnowszych statystyk ponad 30% ludzi na ziemi ma niestety predyspozycje genetyczne do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, że przyczyną otyłości u małych dzieci mogą okazać się leki. Mniejsze lub większe problemy pojawiają się przy długotrwałym stosowaniu glikokortykosteroidów w dość dużych dawkach. Cukrzyca matki w ciąży to również dość popularna przyczyna otyłości.

Zobacz także: https://esnus.pl/do-czego-prowadzi-nieleczona-nadczynnosc-tarczycy/

Jak leczyć otyłość u dzieci?

Najbardziej satysfakcjonujące efekty w leczeniu otyłości przynoszą przede wszystkim wielokierunkowe działania. W pierwszej kolejności należy skupić się na modyfikacji stylu życia i na zbilansowanej diecie. Bardzo ważne jest również to, aby leczyć wszelkie powikłania otyłości. W większości przypadkach niezbędne jest oczywiście ograniczenie liczby spożywanych kalorii. Odbywa się to oczywiście poprzez stopniowe ograniczanie spożywania węglowodanów, tłuszczu i cukrów. Dobrym pomysłem jest zwiększenie ilości świeżych warzyw i owoców. Kolorowe napoje należy zastąpić wodą. Dobrym pomysłem jest również ograniczenie ilości jedzenia na kolację. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka, który pomoże w ułożeniu zbilansowanej diety.

Zobacz także: https://esnus.pl/jak-zadbac-o-odpornosc-organizmu/

Aktywność fizyczna

Aby pozbyć się kilku zbędnych kilogramów warto postawić również na aktywność fizyczną. Dzięki systematycznym ćwiczeniom można znacząco poprawić wytrzymałość sercowo-naczyniową, kondycję i siłę mięśni. Pamiętać należy o tym, że to właśnie dzięki systematycznym ćwiczeniom można poprawić sylwetkę. Dobrym pomysłem jest zapisanie dziecka na basen. Dzięki pływaniu można zwiększyć beztłuszczową masę ciała i jednocześnie zmniejszyć komórki tłuszczowe. Wśród małych dzieci dużym zainteresowaniem cieszą się również gry zespołowe. W każdym większym mieście bez problemu znaleźć można szkółki piłkarskie dla najmłodszych zawodników.

Zobacz także: https://esnus.pl/czym-jest-depresja/

Redakcja esnus.pl

Nasz zespół skupia się na publikowaniu różnorodnych treści związanych ze stylem życia, zdrowiem, urodą, dietą i domem, dostarczając czytelnikom inspirujących artykułów i praktycznych porad. Skrupulatnie selekcjonujemy tematy związane z dobrostanem i codziennymi wyzwaniami, zapewniając czytelnikom wartościowe informacje oraz perspektywę na rozwój osobisty.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne
Praktyczne wskazówki na temat planowania posiłków
Dieta bezglutenowa – fakty i mity

Jesteś zainteresowany reklamą?