Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Do czego prowadzi nieleczona nadczynność tarczycy?

16 sierpnia 2022 nadczynność tarczycy dieta


Pierwsze objawy nadczynności tarczycy niestety są bardzo często bagatelizowane, a co najgorsze są postrzegane jako dobre. Mowa tutaj między innymi o niewyjaśnionej utracie nadmiaru masy. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie nadczynność tarczycy jest jednym z najrzadziej rozpoznawanych schorzeń endokrynologicznych. Nieleczona nadczynność tarczycy może doprowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Za co odpowiada tarczyca?

Tarczyca, jak powszechnie wiadomo jest stosunkowo niewielkim gruczołem, który znajduje się bezpośrednio u nasady szyi. Pomimo tego, że tarczyca jest niewielkich rozmiarów, to odgrywa kluczową rolę w organizmie. Warto wspomnieć chociaż o tym, że to właśnie tarczyca pozytywnie wpływa na funkcjonowanie serca, wątroby, skóry, nerek i mózgu. Jeżeli chodzi o hormony tarczycy to regulują one nie tylko prawidłowe oddychanie. Hormony tarczycy odpowiadają także za zapewnienie prawidłowego tętna, czy też za odpowiednią pracę centralnego/obwodowego układu nerwowego.

Zobacz także: https://esnus.pl/otylosc-u-dzieci-jakie-sa-przyczyny-i-jak-skutecznie-leczyc/

Czym tak naprawdę jest nadczynność tarczycy?

Jeżeli tarczyca wytwarza za dużą ilość hormonów tarczycy (więcej niż potrzebuje organizm), to wówczas mówi się właśnie o nadczynności. Pamiętać należy o tym, że to właśnie hormony tarczycy kontrolują sposób, w jaki organizmy wykorzystuje pozyskaną energię. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że wymienione hormony odpowiadają niemal za każdy organ. Jeżeli tarczyca jest nadczynna, to niestety poszczególne procesy organizmu znacznie przyśpieszają. Pierwszymi objawami jest niepokój, nerwowość, drżenie rąk, nadmierne pocenie, szybkie bicie serca i utrata masy ciała.

Zobacz także: https://esnus.pl/czym-jest-depresja/

Nadczynność tarczycy dieta

Nadczynność tarczycy wymaga zastosowania odpowiedniej diety. W dużej mierze to właśnie dzięki odpowiednim posiłkom możliwe jest zrównoważenie gospodarki hormonalnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na wartość odżywczą spożywanych potraw, a w szczególności na kalorie. Niewskazane są głodówki i niektóre produkty, które trzeba omijać szerokim łukiem. Nadczynność tarczycy dieta powinna być oparta głównie na dużej ilości białka. Godne polecenia są nie tylko jajka i chude mięsa, ale również mleko, ryby oraz warzywa. Komponowane posiłki powinny być bardzo bogate w witaminy A, B1 i C. Wymienione witaminy znaleźć można między innymi w pomidorach, marchwi albo czerwonej papryce. Ważną rolę odgrywa również odpowiednia ilość wapnia, które znajduje się w przetworach mlecznych. Najbezpieczniejszym wyborem są posiłki lekkostrawne, dzięki którym raz na zawsze można zapomnieć o mniejszych lub większych problemach z układem pokarmowym. Smażone dania najlepiej zastąpić pieczonymi i gotowanymi na parze potrawami. Wielu specjalistów od zdrowego odżywiania zaleca również, aby olej pochodzenia zwierzęcego, jak najszybciej zastąpić olejem roślinnym. Osoby nadpobudliwe i nerwowe powinny unikać również napojów, które w swoim składzie zawierają kofeinę. Mowa tutaj nie tylko o kawie, ale również o popularnych napojach gazowanych i energetycznych.

Zobacz także: https://esnus.pl/jak-dbac-o-skore-twarzy-w-odpowiedni-sposob/

Redakcja esnus.pl

Nasz zespół skupia się na publikowaniu różnorodnych treści związanych ze stylem życia, zdrowiem, urodą, dietą i domem, dostarczając czytelnikom inspirujących artykułów i praktycznych porad. Skrupulatnie selekcjonujemy tematy związane z dobrostanem i codziennymi wyzwaniami, zapewniając czytelnikom wartościowe informacje oraz perspektywę na rozwój osobisty.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne
Praktyczne wskazówki na temat planowania posiłków
Dieta bezglutenowa – fakty i mity

Jesteś zainteresowany reklamą?