Wiele osób w dzisiejszych czasach boryka się z trudną sytuacją życiową. Niestety te trudności wpływają na problemy psychiczne. Jednak duża część społeczeństwa nie wie jak sobie z nimi poradzić bądź bagatelizuje swoje dolegliwości, dlatego musimy pamiętać o jak najszybszej reakcji kiedy zauważymy, że nasz stan psychiczny ulega pogorszeniu. Gdy nie podejmiemy żadnych kroków, aby problemy z jakimi się zmagamy zniknęły, mogą nas dotknąć nawet ciężkie choroby psychiczne. Jedną z nich jest depresja. Zatem czym ona jest oraz jak leczyć depresję? Dowiedz się już teraz.
Co to depresja?
Według badań WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Z badań tych wynika, że aż 10% populacji cierpi na depresję, a najczęściej dotyka ona kobiet. Zatem czym jest to depresja?
Jest to stan chorobowy i jest definiowana jako zaburzenie psychiczne. Charakteryzuje się długotrwałym złym samopoczuciem oraz przygnębieniem. Objawy te mogą prowadzić do utrudnienia normalnego funkcjonowania. Depresja może pojawić się z dwóch przyczyn. Pierwszą z nich jest depresja uwarunkowana genetycznie. W takiej sytuacji, niestety możemy ją odziedziczyć. Sprawia to, że konkretne przyczyny są trudne do zdefiniowania. Drugim czynnikiem pojawienia się depresji są czynniki zewnętrzne, czyli intensywne oddziaływanie stresujących i niekorzystnych dla nas sytuacji.
Zobacz także: https://esnus.pl/do-czego-prowadzi-nieleczona-nadczynnosc-tarczycy/
Objawy depresji
Objawy depresji mogą różnić się w zależności od nasilenia choroby. Są wyróżniane dwie grupy objawów przez lekarzy.
Pierwszą z nich są objawy podstawowe:
- Obniżenie nastroju – jest to brak odczuwania radości, poczucie zobojętnienia oraz chorego dotyka nieustanny smutek
- Spadek napędu psychoruchowego – długotrwałe zmęczenie psychofizyczne, spowolnienie czynności ruchowych oraz myślenia
- Zaburzenia rytmu okołodobowego oraz objawy somatyczne – problemy ze snem oraz wszelakie dolegliwości związane z odżywianiem
- Zaburzenia lękowe – ciągły niepokój oraz poczucie zagrożenia
Drugą grupą objaw są objawy wtórne. Zaliczają się do nich:
- Depresyjne zaburzenia myślenia – negatywna opinia na temat własnej osoby, zniechęcenie do życia oraz nawracające myśli samobójcze
- Zaburzenia aktywności złożonej – ograniczenie własnych zainteresowań i różnorodnych aktywności, izolowanie się oraz brak dbałości o higienę osobistą
Jeśli występują u ciebie wymienione powyżej objawy, warto skonsultować to z lekarzem oraz poprosić o pomoc.
Zobacz także: https://esnus.pl/jak-zadbac-o-odpornosc-organizmu/
Jak leczyć depresję?
Jeśli borykamy się z trudnościami, które mogą objawiać nam depresję, koniecznie musimy się wybrać do specjalisty. W takim przypadku musimy udać się do psychiatry. Niekiedy zdarza się, że leczenie może odbywać się także poprzez neurologa. Celem leczenia jest zneutralizowanie objawów z jakimi zmaga się chory oraz zapobiegnięcie myślom oraz próbom samobójczym. Głównymi metodami leczenia depresji jest psychoterapia oraz farmakoterapia. Bardzo często możemy spotkać się z łączeniem tych dwóch metod. Dzięki psychoterapii otrzymujemy wsparcie oraz zrozumienie. Jest to niezwykle ważne podczas stanów lękowych. Leki, które przyjmujemy podczas farmakoterapii, pomogą nam zwalczać chorobę od środka. Połączenie tych dwóch sposobów na leczenie jest bardzo skuteczne. Jednak musimy pamiętać, że metody te są dobierane indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta.
Teraz już wiesz czym jest depresja oraz jakie są jej objawy. Jeśli zmagasz się ciężkimi problemami oraz widzisz negatywne zmiany w swoim zachowaniu, warto wybrać się do specjalisty.
Zobacz także: https://esnus.pl/otylosc-u-dzieci-jakie-sa-przyczyny-i-jak-skutecznie-leczyc/